Czy Urząd Skarbowy jest przygotowany na KSeF?

Czy Urząd Skarbowy jest przygotowany na KSeF

Czy Urząd Skarbowy jest przygotowany na KSeF?

Postanowiłam to sprawdzić.

To pytanie nurtuje wielu przedsiębiorców i osób prowadzących działalność gospodarczą od momentu wprowadzenia Krajowego Systemu Ewidencji Firm (KSeF). Nowy system, mający na celu wdrożenie w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych, który z dniem 1 lipca 2024r będzie obowiązywał. Dlatego też postanowiłam osobiście sprawdzić, czy Urząd Skarbowy jest przygotowany na KSeF.

W dniu dzisiejszym tj. 12.09.23r  wybrałam się do Urzędu Skarbowego w celu złożenia druku ZAW-FA. Ten konkretny formularz jest używany do zgłoszenia osoby fizycznej do nadania jej uprawnień właścicielskich w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka Z o.o.). Chociaż wiele spraw urzędowych można załatwić online, zdecydowałam się na wizytę osobistą, aby sprawdzić, jak działa proces rejestracji w praktyce.

W momencie wejścia do Urzędu Skarbowego, zauważyłam, że panuje tam cisza i spokój. Było stosunkowo mało interesantów, co być może jest efektem zmian wprowadzonych w związku z pandemią. Wiele spraw urzędowych można teraz załatwić zdalnie, co znacząco ogranicza potrzebę osobistego odwiedzania urzędu.

Niestety, okazało się, że nie wszystkie informacje o KSeF dotarły do pracowników urzędu. Kiedy zgłosiłam się do kancelarii z wypełnionym drukiem ZAW-FA, Pan pracujący tam nie miał o nim pojęcia. To spotkanie okazało się początkiem mojej wyprawy po urzędzie, podczas której próbowałam dowiedzieć się, jakie kroki powinnam podjąć i do jakiego działu się udać, aby dokończyć proces złożenia druku.

Przez kolejne 20 minut byłam odsyłana z pokoju do pokoju, zadając pytania i próbując znaleźć osobę, która mogłaby mi pomóc.

Na szczęście, po pewnym czasie pojawiła się pomocny pracownik, który wykonał kilka telefonów po różnych działach szukając odpowiedniej osoby, która udzieli mi odpowiedzi na pytania i sprawdzi poprawność wypełnienia formularza. Urzędnik udzielił mi odpowiedzi na wszystkie moje pytania i sprawdził poprawność uzupełnienia druku ZAW-FA.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym zakończyła się sukcesem, ale całe doświadczenie skłoniło mnie do refleksji.

Mimo, że wiele spraw urzędowych można teraz załatwiać online, co bardzo ułatwia pracę przedsiębiorcom, jednak nie ukrywam zdziwienia, że żaden z pracowników w okienku kancelarii czy punkcie przyjmowania deklaracji nie słyszał o danym druku. Dlatego też warto być cierpliwym i dobrze przygotowanym, gdy udajemy się do Urzędu Skarbowego lub innych instytucji w związku ze złożeniem druku ZAW-FA.

Powadzenia

Nie wiesz jak uzupełnić druk ZAW-FA – Sprawdź!

 

4.7/5 - (6 votes)