Systemy IT w walce z luką podatkowąSztuczna inteligencja i big data to potężne narzędzia dla fiskusa w uszczelnianiu luki podatkowej.

Fiskus jak wiemy dysponuje coraz większą ilością danych gromadzonych np za pomocą plików JPK, które umożliwiają kontrolowanie rozliczeń podatkowych.
Dzięki technologiom informatycznym takim jak  analityka big data oraz możliwości odbierania dużej ilości danych , rząd coraz skuteczniej będzie radzić sobie z poborem podatków.
Nagminnym procederem stało się wykorzystywanie luk prawnych i księgowych w celu przenoszenia zysków do rajów podatkowych.
Wykorzystanie analiz big data (przetwarzanie dużej ilości danych w czasie rzeczywistym) wspomoże w ograniczeniu takich praktyk.
Polska na potrzeby gromadzenia danych do analiz wprowadziła JPK (jednolity plik kontrolny).
Wdrażając konieczność wysyłania danych w formie pliku XML wzorowała się na wielu krajach europejskich, które wprowadzają plik SAF-T (Standard Audit File for Tax – standardowy plik audytu dla podatków).
Pliki te ułatwiają odpowiednim organom analizę sytuacji podatkowej firm i przyczyniają się do ściągalności podatku VAT.
Służby podatkowe wykorzystując przesyłane dane w postaci JPK  mogą przeprowadzać liczne kontrole za pomocą odpowiednich algorytmów i sztucznej inteligencji , co znacznie ograniczy konieczność wizyt kontrolerów w siedzibach przedsiębiorców.Przypominamy, że już od stycznia 2018 będzie istniał obowiązek wysyłania plików JPK_VAT przez mikro przedsiębiorców, czyli ponad 1,7 mln firm. Należy więc zaopatrzyć się w oprogramowanie zgodne z JPK.
W związku z nowym obowiązkiem Ministerstwo Finansów pozyska jeszcze większą ilość danych , które stworzą kolejne wymiary dla analiz.Dzięki tak dużej ilości danych i doskonałym narzędziom informatycznym, można bardzo dokładnie analizować przepływy finansowe w firmach, dzięki czemu skuteczność fiskusa w uszczelnianiu luk podatkowych wzrośnie.
Rate this post