Serwery Białystok – jaki serwer?
Nasi klienci wraz z rozwojem firmy muszą zdecydować się na rozwój infrastruktury. Oczywiście centralnym punktem infrastruktury informatycznej są serwery.
Rolą serwera jest dostarczanie usług wewnątrz sieci lokalnej jak również na zewnątrz. W obecnych czasach pracy zdalnej kluczowym staje się zapewnienie możliwości pracy z innych lokalizacji niż sieć lokalna w firmie.
Serwer może wiec pełnić funkcję zdalnego serwera oprogramowania ERP , dzięki temu pracownicy będą mogli pracować zdalnie z dowolnego miejsca.
Dodatkowo taki serwer może pełnić funkcję serwera plików , udostępniać zasoby , które mogą być zdalnie współdzielone przez wszystkich pracowników firmy.
Jaki serwer wybrać?
Głównym kryterium wyboru serwera jest jego planowane obciążenie i funkcje jakie ma pełnić w firmie. Oczywiście rolę serwera może pełnić tradycyjny komputer typu desktop, jednak jago konstrukcja nie zapewnia tak bezawaryjnej pracy jak też wydajności jak typowe rozwiązania serwerowe.
Serwery są konstruowane z takich elementów, aby zapewnić ich ciągłą (serwer działa 24h/dobę) pracę przez wiele lat.
Procesor:
Jednym z głównych parametrów procesora jest jego bazowa częstotliwość pracy jak również częstotliwość turbo, to od nich zależy prędkość obliczeń prossora
Dedykowanymi procesorami firmy INTEL do serwerów jest linia XEON. Procesory te w porównaniu do procesorów „tradycyjnych” zawierają większy rozmiar podręcznej pamięci procesora -CACHE – „Pamięć podręczna procesora to obszar szybkiej pamięci znajdujący się na procesorze. Intel® Smart Cache to architektura umożliwiająca wszystkim rdzeniom dynamiczne współdzielenie dostępu do pamięci podręcznej ostatniego poziomu.”
Procesory serwerowa zawierają zazwyczaj większą ilość rdzeni, dzięki czemu są zoptymalizowane to pracy z wielowątkowymi usługami i aplikacjami.
Pamięć ram serwera:
Jeżeli serwer ma zapewnić dostęp zdalny jak również obsługiwać oprogramowanie ERP (np. COMARCH ERP OPTIMA) i być jednocześnie serwerem plików – powinniśmy się nastawić na minimum 32GB RAM (w zależności od ilości pracowników zdalnych).
Należy przyjąć, że użytkownik pracujący zdalnie na SERWERZE zarezerwuje około 1GB RAM na potrzeby uruchomienia COMARCH ERP OPTIMA.
Dodatkowo Serwer pełniący rolę serwera baz danych MSSQL potrzebuje dodatkowej pamięci by zapewnić jak największy Buffer cache hit ratio – czyli jak największe wykorzystanie szybkiej pamięci RAM zamiast dysku.
Dyski:
Tu mamy spory wybór ze względu na rodzaje dysków jak też ich interfejsy komunikacyjne. Najczęściej jednak wybiera się minimum dwa dyski SSD , które pracują w tak zwanym lustrze – RAID 1.
Praca w lustrze zapewnia pracę przy awarii jednego z dysków. Każdy z dysków jest dokładną kopią drugiego. Praca w lustrze ma swoje zalety, ale też jedną główną wadę – prędkość zapisu.
Przy pracy w „lustrze” , zapis musi nastąpić na dwóch dyskach aby był uznany za zakończony (może trwać dłużej niż zapis na jednym) , natomiast odczyt jest 2x szybszy, gdyż pliki możemy czytać częściowo z jednego dysku a częściowo z drugiego – co taje nam lepsze wyniki niż przy pracy z jednym dyskiem.
Zasilanie:
Serwery dają możliwość osadzenia np. dwóch zasilaczy , dzięki czemu w przypadku awarii jednego z nich, serwer działa nadal. Uszkodzony zasilacz możemy wymienić podczas pracy serwera nie narażając firmy na przestój.
System Operacyjny:
Oczywiście na serwerze możemy zainstalować praktycznie dowolny system operacyjny , zgodny z architekturą osadzonego procesora. Najczęściej w firmach w których serwer ma pełnić rolę serwera MSSQL i serwera plików stosuje się system WINDOWS SERWER. Jeżeli jednak serwer ma pełnić rolę serwera poczty , czy też aplikacji webowych – często wybierane są systemu LUNUX, UNIX.
Wirtualizacja:
Posiadając fizyczny serwer możemy zastanowić się nad uruchomieniem na nim środowiska do wirtualizacji a dopiero w nim stworzyć maszyny wirtualne i z nich serwować usługi. Takie podejście ma zalety i wady. Główną zaletą jest łatwość odtworzenia i przenoszenia maszyn wirtualnych w środowisku, wadą natomiast wydajność. Przy serwerach MSSQL zalecane jest instalowanie ich na fizycznym sprzęcie
Serwer nowy czy używany?
Oczywiście serwer nowy ma zalety – ma gwarancję , ale jest za to dużo droższy niż serwery poleasingowe. W zależności od rodzaju gwarancji, możemy liczyć na ekspresowe dostarczenie części zamiennych do serwera , nawet w kolejnym dniu roboczym.
Jeżeli mamy jednak określony budżet na serwer, to w tej samej cenie serwer poleasingowy będzie o lepszych parametrach niż serwer nowy.
W naszej ofercie staramy się posiadać serwery od ręki , gotowe do pracy:
https://www.systemyit.pl/kategoria-produktu/poleasingowe-serwery-bialystok-gotowe-do-pracy/
Serwery Białystok – jaki serwer?