mObywatel - aplikacja udostępniona przez Ministerstwo CyfryzacjimObywatel – aplikacja udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji

mObywatel – aplikacja udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji w której będziemy mogli przechowywać swoje dokumenty w zakładce mDokumenty. Będziemy mogli również potwierdzić swoją lub kogoś innego tożsamość, korzystając z funkcji mTożsamość. Posługiwać się dokumentami w wersji mobilnej takiej jak mPrawoJazdy czy mDowódOsobisty.

 

Na chwilę obecną alikacja jest dostępna na urządzenia mobilne z Androidem, posiadacze iPhone’ów muszą jeszcze poczekać.  W chwili obecnej mObywatel pozwala uzyskać dostęp do funkcji mTożsamość, która pozwala na wyświetlenie się podstawowych informacji z naszego dowodu, przydatne jedynie do identyfikacji przed innym obywatelem, na przykład podczas stłuczki lub podpisania umowy.

mTożsamość to pierwsza usługa dostępna w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel.

Pobierzesz ją bezpłatnie na swój telefon:

mObywatel - aplikacja udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji

Za pomocą mTożsamości potwierdzisz swoją tożsamość:

  • wyświetlisz swoje dane na ekranie telefonu,
  • przekażesz drugiej osobie swoje dane na telefon, wtedy automatycznie pobierzesz i zapiszesz w swoim telefonie jej dane — pod warunkiem, że oboje jesteście użytkownikami aplikacji mObywatel. Wymiana danych jest chroniona certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Aby móc z korzystać z funkcji mTożsamość na swoim telefonie (smartfonie) obywatel musi mieć ukończone 18 lat i założony profil zaufany na platformie ePUAP, który będzie mu potrzebny do potwierdzenia swojej tożsamości.

Aplikacja nie zastępuje dowodu osobistego

Podczas kontroli drogowej, przekraczania granicy czy też w urzędach, bankach mTożsamość nie zastąpi dowodu osobistego.  Dzięki aplikacji możemy szybko podejrzeć dane, których potrzebuje w obecnej chwili np: podczas uzpełniania dokumentów.

W aplikacji mObywatel aktywna jest jedynie funkcja mTożsamość , kolejnymi etapami będzie udostępnienie funkcji tj.: mDokumenty, mDowódOsobisty, mPrawoJazdy, mLegitymacjaStudencka, mKDR czy też Karta Dużej Rodziny. Biorąc pod uwagę plany Ministerstwa Cyfryzacji w niedalekiej przyszłości zrezygnujemy z naszych portfelów czy kart kredytowych na rzecz smartfonów.

Więcej informacji:

https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/mdokumenty-potwierdzaj-tozsamosc-smartfonem

Rate this post