Krajowy System e-Faktur KSeF COMARCH OPTIMA

Czy to kolejne obowiązki i powód do zmartwień? A może jednak powód do radości?

Krajowy System e-Faktur KSeF COMARCH OPTIMA

Już 1 października 2021  rusza krajowy system e-faktur ( KSeF). W pierwszej fazie korzystanie z systemu będzie dobrowolne, ale prawdopodobnie od 2023 r. stanie się obowiązkowe.
System uwalnia przedsiębiorców od ciężaru wielu obowiązków między innymi – przechowywaniem faktur zajmować się będzie KSeF oraz przedsiębiorca nie jest zobowiązany przesyłaniem na żądanie organów podatkowych struktury jednolitego pliku kontrolnego dla faktur ( JPK_FA).

Osoba która zdecyduje się na to nowe rozwiązanie i uwierzytelni się w KSeF, będzie wystawiała fakturę ustandaryzowaną w swoim systemie finansowo-księgowym, a następnie prześle ją na platformę ministerialną.

Kolejnym atutem jest możliwość odzyskania VAT w 40 dni, a nie w 60- jak było dotychczas .

KSeF będzie automatycznie analizował, weryfikował i kontrolował prawidłowość danych oraz ułatwi kontrole rozliczeń przedsiębiorców – jest to na plus dla podatników i fiskusa.

Dzięki platformie łatwiej będzie też skorygować swoje rozliczenia in minus, czyli obniżyć podstawę opodatkowania.

Nasuwa się pytanie -Czy po wejściu w życie KSeF faktury papierowe znikną z obrotu?

faktury papierowe na razie nie znikną, chociaż z czasem będzie ich coraz mniej, co będzie ułatwieniem dla wielu osób. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/kas/krajowy-system-e-faktur

Poniżej schemat struktury danych e-Faktury wysyłanej do KsEF

Schemat_FA_VAT e-faktury KSeF

Przykładowa pliki e-faktur w formacie KsEF:

Przykładowe_pliki_e-Faktur Krajowy System e-Faktur KSeF COMARCH OPTIMA

 

Krajowy System e-Faktur KSeF COMARCH OPTIMA

Na obecną chwilę w COMARCH ERP OPTIMA nie ma możliwości generowania faktur w nowym formacie.
Po dzisiejszej rozmowie z COMARCH ASYSTA dowiedziałem się, że są już sugestie od wielu użytkowników , aby stworzyć taką funkcjonalność.

Jak tylko COMARCH udostępni nam do testów nową funkcjonalność , napewno pojawi się o tym informacja na naszej stronie i na FB: https://www.facebook.com/SystemyITpl

Wspomóż nas 5* , abyśmy mieli motywację do kolejnych artykułów , wystarczy kliknąć:

SystemyIT.pl - Systemy Informatyczne Partner COMARCH, Oprogramowanie do firm, serwery , Kryptowaluty ,Koparki kryptowalut

 

 

Rate this post