Co nowego w Comarch Optima ERP w wersji 2022.4.1?

Nowa odsłona systemu Comarch ERP Optima to możliwość naliczania podstawy składki zdrowotnej dla właścicieli rozliczających się kwartalnie oraz w sposób uproszczony, a także naliczenie i wydruk deklaracji AKC-WW(7) obowiązujący  przy rozliczeniu za okresy od kwietnia 2022 r.

Zobacz jak zaktualizować OPTIMA do najnowszej wersji: https://www.systemyit.pl/aktualizacja-optima/

Aktualną wersję COMARCH ERP OPTIMA otrzymasz bezpłatnie w kilka sekund uzupełniając formularz:   

  NOWOŚCI – KSIĘGOWOŚĆ

  1. Dodano Zestawienie dochodów/przychodów do wyliczenia składki zdrowotnej, umożliwiające wyliczenie dochodu/przychodu dla składki zdrowotnej dla podatników rozliczających się zarówno miesięcznie, jak i kwartalnie oraz w sposób uproszczony.Z poziomu listy zaliczek na PIT-36, PIT-36L, PIT-28 dodano zakładkę Zestawienie dochodów/przychodów do wyliczenia składki zdrowotnej. Zestawienie może zostać utworzone automatycznie lub dodane bezpośrednio na liście przez Użytkownika.
  2. Formularz zestawienia dochodów/przychodówPodczas wyliczenia zestawienia dochodów/przychodów następuje weryfikacja, czy za dany miesiąc uzupełniono udziały na formularzu kwot indywidualnych właściciela. Jeżeli w danym miesiącu nie wprowadzono kwot indywidualnych to podczas próby przeliczenia zestawienia za ten miesiąc pojawia się komunikat: Nie wprowadzono żadnych kwot ani udziałów dla podatnika w Ogólne/ Inne/ Właściciele/ Udziały i kwoty deklaracji. Czy chcesz je teraz uzupełnić? Zaakceptowanie komunikatu powoduje przeniesienie na Listę kwot deklaracji właściciela. Po dodaniu kwot należy przeliczyć zestawienie.
  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanychNa formularzu zestawienia dla podatnika rozliczającego się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w sekcji Przychody z dział. gospodarczej wyliczana jest kwota przychodów za dany miesiąc.
  4. Automatyczne generowanie zestawieniaZestawienie dochodów/przychodów jest tworzone automatycznie:
   • po wyliczeniu zaliczki na PIT,
   • po wyliczeniu listy płac właściciela.
  5. Księgowość. Deklaracja CIT-8(31). Dodano możliwość wysyłki deklaracji CIT-8(31) wraz z załącznikami do systemu e-Deklaracje.
  6. Biuro Rachunkowe. Raporty. W raporcie Wprowadzone dokumenty, dodano informację o zestawieniu dla składki zdrowotnej.

   

  Więcej informacji o zmianach na stronie Comarch:

  https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2022/index.php/dokumentacja/ksiegowosc-30/

   

  NOWOŚCI – KADRY I PŁACE

  1. Składka zdrowotna dla właścicieli – rozliczenie kwartalne oraz zasady uproszczone. Umożliwiono naliczanie podstawy składki zdrowotnej, dla osób rozliczających się z urzędem skarbowym w cyklach kwartalnych oraz na zasadach uproszczonych na podstawie danych o przychodzie/dochodzie pobranych z danych księgowych. Dane dotyczące kwoty przychodu/dochodu, która będzie uwzględniona przy wyliczaniu podstawy składki zdrowotnej będą pobierane z Zestawienia dochodów do wyliczenia składki zdrowotnej w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych oraz Zestawienia przychodów do wyliczenia składki zdrowotnej w przypadku ryczałtu utworzonych w modułach księgowych. Zestawienia można dodać z poziomu listy zaliczek na PIT-36, PIT-36L, PIT-28 na zakładce Zestawienie dochodów/przychodów do wyliczenia składki zdrowotnej.
  2. PIT- 2. Dostosowano wydruk PIT- 2 do wzoru obowiązującego od 24.03.2022 roku.
  3. Przychód PPK dla umów cywilnoprawnych. Wprowadzono dla elementów będących przychodem PPK dla umów cywilnoprawnych dziedziczenie opisu analitycznego z umowy cywilnoprawnej, z którą jest wypłacany.

   

  Więcej informacji o zmianach na stronie Comarch:

  https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2022/index.php/dokumentacja/place-i-kadry-31/

   

  NOWOŚCI – HANDEL Z MAGAZYNEM

  1. Deklaracja AKC-WW (7). Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów wprowadzono nową wersję formularza deklaracji AKC-WW (7) oraz wydruk zgodny z tą wersją. Formularz deklaracji AKC-WW (7) obowiązuje przy rozliczaniu deklaracji od dnia 01.04.2022 r.

  Więcej informacji o zmianach na stronie Comarch:

  https://pomoc.comarch.pl/optima/pl/2022/index.php/dokumentacja/handel-z-magazynem-25/

   

   

   

  4.5/5 - (4 votes)